Buradasınız: Ana Sayfa MBSTS MBSTS Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? MBSTS Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

MBSTS Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? MBSTS Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

MBSTS Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? MBSTS Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

25 Temmuz 2023 3108
Paylaş:

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS), din görevlilerinin bilgi seviyelerini ölçmek amacıyla ÖSYM tarafından düzenlenir. Bu sınav, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde sözleşmeli ve kadrolu olarak çalışanlar tarafından alınır. MBSTS'de başarı sağlamak genellikle 70 puan gerektirir. Ancak, birçok kişi, MBSTS puanının geçerlilik süresini ve sınavın ne sıklıkla yapıldığını merak ediyor.

MBSTS, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilgili mevzuatı uyarınca, görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenir. Ayrıca cami görevlilerinin görev yeri değişiklikleri, başka unvanlarda görev yapan personelin Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına atanmaları, yurt dışı ile hac ve umre hizmetlerinde din görevlisi görevlendirmeleri için de kullanılır.

ÖSYM, MBSTS'yi her yıl düzenler ve sınava girme sınırlaması yoktur. Sınav genellikle Mart-Nisan aylarında yapılır. Ancak, MBSTS sonuçlarının geçerlilik süresi sadece üç yıldır. Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği'nin 5. maddesinde belirtildiği üzere: "Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) sonuçları ile yeterlik sınav sonuçları üç yıl süre ile geçerlidir.”

Öte yandan, MBSTS yılda bir kez düzenlenir. Sınava girecek olan kişilerin, belirlenen başvuru tarihleri arasında başvurularını eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Sınav başvuruları, sınav tarihinden yaklaşık 2 ay önce ÖSYM'nin web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle, adayların sınav tarihlerini ve başvuru sürecini dikkatli bir şekilde takip etmeleri önemlidir.


SİZE ÖZEL TEKLİFİMİZ?

2024 MBSTS Video (Bant Kaydı) Hazırlık Kursu

2024 MBSTS Video (Bant Kaydı) Hazırlık Kursu

  • Video Dersler
  • MBSTS
  • Hemen başvurunu yap, anında tüm dersleri istediğin zaman, istediğin kadar izlemeye başla!
4000,00 TL 2000,00 TL

MBSTS İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

GÜVENLİ ÖDEME

256 Bit SSL ile Güvenli Alışveriş

TAKSİT SEÇENEĞİ

Kredi Kartına 12 Taksit Seçeneği

UZMAN EĞİTMEN KADROSU

Uzman Eğitmenler ile Sınavlara Hazırlık

Canlı UZEM WhatsApp Hattı