Buradasınız: Ana Sayfa MBSTS MBSTS Nedir? Kimler Girebilir? MBSTS Puanı Ne İşe Yarar?

MBSTS Nedir? Kimler Girebilir? MBSTS Puanı Ne İşe Yarar?

MBSTS Nedir? Kimler Girebilir? MBSTS Puanı Ne İşe Yarar?

21 Temmuz 2023 14505
Paylaş:

MBSTS Nedir?

MBSTS bilindiği üzere Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı anlamına gelmektedir ve her yıl yapılmakta olan bir sınavdır. Diyanet işleri başkanlığının sınav yönetmeliğinde yer alan bir sınav olarak ifade edilebilir. MBSTS, görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek için yapılmakta olan bir sınavdır. Aynı zamanda mesleki açıdan kişilerin görevlerine tam olarak hazır olup olmadıklarını da ölçmek amacını taşımaktadır. Din görevlisi olarak görev yapacak kişilere yönelik olarak yapılmakta olan bir sınav olduğu da söylenebilir.

Kimler MBSTS’ye Girebilir?

MBSTS, diyanet işleri başkanlığında çalışan kişilere yönelik olarak yapılmakta olan bir sınav olarak bilinmektedir. MBSTS; imam, müezzin ve Kur’an kursu öğretmenleri tarafından girilen bir sınav olduğu söylenebilir. Aynı zamanda bu sınavın kariyer basamaklarında bir kriter olarak değerlendirildiğini de söylemek mümkündür. Hem kadrolu olarak hem de sözleşmeli olarak çalışan personellerde dahil olmak üzere bu sınava girmek için hak sahibi olur.

MBSTS Puanı Ne İşe Yarar?

Diyanet İşleri Başkanlığında görevli Kur’an Kursu öğreticileri, İmam Hatipler ve müezzinlerin yer değiştirme, kariyer basamaklarında yükselme, umre ve Hac’da görevlendirme, Cami görevliliği münhal kadrolarına naklen atamalar gibi birçok yerde MBSTS puanını kullanmaktadırlar.

MBSTS Sınavı Başvuru Şartları Nedir?

Diyanet tarafından Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ile ilgili olarak yapılan açıklamada,“ Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) bu sınava başvurabilecektir.” ifadeleri yer almaktadır. Buna göre bir yıl içinde görevde yükselmek isteyen, yurtdışına veya hacca görevli olarak gitmek isteyen veya bulunduğu camiden başka bir camiye nakil sınavı ile gitmek isteyenler bu sınava girmelidirler.


SİZE ÖZEL TEKLİFİMİZ?

2024 MBSTS Video (Bant Kaydı) Hazırlık Kursu

2024 MBSTS Video (Bant Kaydı) Hazırlık Kursu

  • Video Dersler
  • MBSTS
  • Hemen başvurunu yap, anında tüm dersleri istediğin zaman, istediğin kadar izlemeye başla!
4000,00 TL 2000,00 TL

MBSTS İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

GÜVENLİ ÖDEME

256 Bit SSL ile Güvenli Alışveriş

TAKSİT SEÇENEĞİ

Kredi Kartına 12 Taksit Seçeneği

UZMAN EĞİTMEN KADROSU

Uzman Eğitmenler ile Sınavlara Hazırlık

Canlı UZEM WhatsApp Hattı