Buradasınız: Ana Sayfa DHBT DHBT Sınavından Sonra Atama Süreci Nasıl Olucak?

DHBT Sınavından Sonra Atama Süreci Nasıl Olucak?

DHBT Sınavından Sonra Atama Süreci Nasıl Olucak?

14 Aralık 2023 346
Paylaş:

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi(DHBT)
ÖSYM tarafından düzenlenen Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), adayların Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım gibi kadrolara atanmaları için önemli bir adımdır. 


Peki, bu sınavı geçen adaylar için atama süreci nasıl işlemektedir?

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Eğitim Paketi - 5. Grup


Öncelikle, DHBT sınavında başarı gösteren adaylar, açık olan kontenjanlar ve elde ettikleri puan sıralamasına göre mülakata davet edilmektedir. Bu süreç, adayların sadece teorik bilgilerini değil, aynı zamanda pratik ve sözlü becerilerini de değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Mülakat aşamasında, adayların iletişim becerileri, mesleki bilgisi ve genel yeterlilikleri değerlendirilir.


Bu aşamada başarılı olan adaylar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kendi puanlarına göre atanacaklardır. Bu sistem, adayların hem yazılı hem de sözlü olarak yeterliliklerini kanıtlamalarını sağlamakta ve bu sayede en uygun adayların seçilmesine olanak tanımaktadır.


DHBT sınavını geçmek, adayların Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki kadrolara atanmaları için ilk adımı temsil etmektedir. Bu sınavın ardından, mülakat ve puan sıralaması süreçleri, adayların mesleki kariyerlerinde önemli bir yol gösterici olmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sistemi kullanarak, en yetkin ve uygun adayları bünyesine katmaya devam etmektedir.
 


SİZE ÖZEL TEKLİFİMİZ?

DHBT İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

GÜVENLİ ÖDEME

256 Bit SSL ile Güvenli Alışveriş

TAKSİT SEÇENEĞİ

Kredi Kartına 12 Taksit Seçeneği

UZMAN EĞİTMEN KADROSU

Uzman Eğitmenler ile Sınavlara Hazırlık